A MKE Gyermekkönyvtáros Szekció beszámolója 2022.

1. Adminisztrációs adatok

Taglétszám: 23 fő.

Elnök: dr. Szecsei Istvánné Pápay Judit

Vezetőség tagjai:

Budavári Klára-alelnök

Tóthné Szomolya Ágnes-gazdasági ügyintéző

Bencsikné Kucska Zsuzsanna

Dienes Éva

Haszonné Kiss Katalin

Törökné Antal Mária

Vezetőségi póttag: Bozzai Judit

Tiszteletbeli vezetőségi póttag: Kalincsákné Molnár Zsuzsanna

Ellenőrző Bizottság elnöke: Karakasné Kőszegi Katalin

Ellenőrző Bizottsági tagok:

Nagy Zsuzsanna

Vári Ildikó

EB póttag: Miklós Katalin

Küldöttközgyűlés küldötte: dr. Szecsei Istvánné Pápay Judit

Tanácsi képviselő: Budavári Klára

Vezetőség elérhetőségének adatai a honlapunkon. http://www.gykszekcio.hu

Levelezési cím: dr. Szecsei Istvánné; Ipolyi Arnold Közművelődési Központ, Könyvtár, és Butyka Béla Helytörténeti Gyűjtemény 5200 Törökszentmiklós Pánthy Endre út 2-6.

Számlázási cím: Magyar Könyvtárosok Egyesülete Gyermekkönyvtáros Szekció 1014 Budapest Szent György tér 4-6.

Számlaszám: OTP 11708001-20570488

2. Szabályzatok

A Szekció a Szervezeti és Működési Szabályzat alapján működik.

Havi pénztárjelentések és a hozzá kapcsolódó számlák másolata, OTP bankszámlakivonatok elektronikusan a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtárban, Nyíregyháza találhatók. A jegyzőkönyvek, jelenléti ívek az Ipolyi Arnold Közművelődés Központ, Könyvtár és Butyka Béla Helytörténeti Gyűjteményben (Törökszentmiklós), jelenlegi elnökünknél, valamint a gykszekcio@gmail.com e-mail címhez tartozó GoogleDrive tárhelyen érhetők el, kerülnek irattározásra, melyhez megfelelő link elküldésével lehet hozzáférni.

Pénzkezelő: Tóthné Szomolya Ágnes, gazdasági ügyintéző – Nyíregyháza

3. Taggyűlés

2022. 02.15-28. online

4. Kommunikáció

Saját honlappal rendelkezünk, mely nagyon jól működik. Az oldalmegtekintések száma 23.562, egyedi látogatások száma 5.552, látogatók száma 10.104 fő volt. (Honlapunk 2023-februárjában új helyre költözött.) Új címe: http://www.gykszekcio.hu

Jól működő levelezőlistánk van, közvetlen e-mail kapcsolattal. /vezetőségnek és tagoknak, gyermekkönyvtárosoknak – 220 fő/

Működik a Facebook-oldalunk, valamint messengeren és e-mail-en is tartjuk a kapcsolatot.

5. A szervezet által adományozott díj - Vándorbagoly Díj. Egyéb elismerések

Hagyományteremtő díjunkat 2012-ben alapítottuk meg. A díjat a legszínvonalasabb, legkreatívabb gyermekkönyvtárosi munkáért ítélte oda a VándorBagoly Bizottság. A döntés 2022. szeptemberében megszületett, Szentes Városi Könyvtár gyermekkönyvtárosai érdemelték ki a díjat.

6. Éves programok, rendezvények

2022. február 15-28. – Taggyűlés

Online térben (e-mail útján)

2021. év szakmai és a pénzügyi beszámolói; valamint a szervezet 2022. évi munkaterve.

E-mail-en minden tagunk visszajelzett, valamint a beszámolót elfogadták ellenszavazat és tartózkodás nélkül.

2022. május 16. Szakmai nap,
MKE Gyermekkönyvtáros Szekció szakmai napja – Orosháza - személyesen és online térben

Program és beszámoló 1. sz. melléklet

2022. július 14-16. MKE 52. vándorgyűlése, Kaposvár
Szekcióülés a Közkönyvtári Egylettel közös szervezésben

Program és beszámoló 2. sz. melléklet

2022. október 1. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál,
Könyvtáros-klub

Program és beszámoló 3. sz. melléklet

2022. november 21. Szakmai nap, VándorBagoly díj átadása
MKE Gyermekkönyvtáros Szekció szakmai napja – Bicske

Program, beszámoló és a laudáció 4. sz. melléklet

Vezetőségi ülések:

Az év folyamán online tartottuk folyamatosan a kapcsolatot, majd a szakmai napok végén tartottunk egy-egy személyes megbeszélést is. (Témák: beszámoló és munkaterv; vándorgyűlés, VándorBagoly-díj, őszi szakmai napok stb.).

Egyéb rendezvények, rendezvényeken való részvétel:

Budavári Klára alelnökünk az MKE Tanácsának tagja, folyamatosan tájékoztatott minket a tanácsülési tudnivalókról.

7. Érdekképviselet

A KKDSZ-el közösen, a MKE Titkárságának segítségével.

8. Kapcsolatok más szervezetekkel, fenntartókkal

9. Rövid pénzügyi összesítés

Részletezve az 5. sz. mellékletben

Bankszámla forgalom:

Nyitó egyenleg 2022. január 01-én: 277.453,-Ft

Záró egyenleg 2022. december 31-én: 299.739,-Ft

Készpénz:

Pénztár egyenlege 2021. december 31-én: 34.210,-Ft

Pénztár egyenlege 2022. december 31-én: 4.685,-Ft.

Média megjelenés:

A mellékletek végén megtalálhatók.

Összességében megállapíthatjuk, hogy szekciónk 2022-ben mindent megtett annak érdekében, hogy a vírushelyzet után ismét elindulhasson a munka, a személyes találkozások a rendezvényeinken nagyon hasznosak voltak, a beszélgetések, eszmecserék sokkal kötetlenebbek, így hasznosabbak, mint az online térben. A gyermekkönyvtári munka online nem átélhető. A 2022-re tervezett programjaink mind nagy látogatottság mellett megvalósultak. Végre ellátogathattunk Orosházára. A környékről és távolabbi könyvtárakból is sokan részt vettek ezen a szakmai rendezvényünkön. Ez volt az első olyan alkalom, ahol online közvetítésben – köszönet az orosháziaknak – is bepillantást nyerhettek tagjaink és az érdeklődők a programokba.

A jövőben is fontosnak tartjuk a tagtoborzást, örülnénk, ha többen tartoznának közénk, hogy szakmai érdekképviseletünk ez által megerősödjön, valamint minél többet tudjunk tanulni egymástól.

Törökszentmiklós, 2023.02.03.

Szecsei Istvánné elnök
s.k.

Mellékletek

1. 2022. május 16. Szakmai nap,
MKE Gyermekkönyvtáros Szekció szakmai napja – Orosháza - személyesen és online térben

Program:

10.00:  Köszöntők - Buzai Csaba könyvtárigazgató, Szecseiné Pápay Judit szekcióelnök és Dávid Zoltán polgármester

10.20:  Ahol az olvasó terem(t) - Buzai Csaba igazgató

10.30:  Családi igények és intézményi válaszok - bemutatkozik az Ifjúsági és Gyerekirodalmi Centrum – előadó: dr. Harmath Artemisz programigazgató

11.30:  Molynyomozós játék – Hagymásiné Lazanyecz Anikó és Tengerics Éva gyermekkönyvtárosok

12.30:  VándorBagoly díj átadása

13.00:  Ebédszünet, beszélgetés

13.30:  Városnézés

Ahol az olvasó terem(t) a jelmondata az orosházi Justh Zsigmond Városi Könyvtárnak. Most az olvasók mellett ott terem(tet)tek a gyermekkönyvtárosok is. Ilyen sokszor talán még egyetlen programja sem maradt el sem a Szekciónak, sem a Könyvtárnak. Giness rekordot döntöttünk.

Első alkalommal még igazán meg sem tudtuk hirdetni az eseményt, csak a program volt egyeztetve az előadókkal, a vírushelyzet miatt be kellett zárni a könyvtárakat. De, ha már a díjat meghirdettük, sőt, az elbírálás is megtörtént, legalább kerüljön át a következő könyvtárba, hogy nyitáskor lássák a gyerekek, és a Titokládába betehessék üzeneteiket. Így a Jászberényiekkel november 18-án elutaztunk Orosházára. A könyvtár előtt, maszkban, teával és pogácsával vártak bennünket a mindig vidám és kedves könyvtárosok. A Bagoly átadása megtörtént, sőt kedvesen végig kalauzoltak városuk kedvenc helyein.

Eltelt egy év. Már meg is hirdettük a szakmai napot november 22-re, meg is történtek a regisztrációk, majd egymás után jelezték vissza a kollégák, hogy gyengélkednek, nem tudnak jönni, vagy éppen félnek, nehogy ők is lebetegedjenek. Így közösen úgy döntöttünk, hogy egy későbbi időpontban tartjuk meg az eseményt.

Eltelt fél év, és végre május 16-án sikerült egy lelkes csapatot összehozni a közeli és távolabbi könyvtárakból, akik elvándoroltak Orosházára. De nem bíztuk a dolgot a véletlenre – kihasználtuk az online közösségi oldal adta lehetőséget, és a könyvtár élőben bejelentkezett. Így az előadásokat legalább az interneten is követhették, vagy később visszanézhették azok az érdeklődők, akik nem tudtak eljönni a távolság, de legfőképp az újra indult élet sűrű rendezvényei miatt.

A köszöntők után (Buzai Csaba igazgató, Dávid Zoltán polgármester, majd jómagam) megtudhattuk, mit is teremt az olvasó a segítőkész könyvtárosokkal együtt. A hagyományos szolgáltatások mellett a közösségi élet is jelentős: közoktatási csoportoktól a különböző klubokon keresztül (Lélek Vitamin Klub, MűKedvelő Klub, Nyugdíjas Pedagógusok Olvasóköre, Vakok- és Gyengénlátók Békés Megyei csoportjának rendezvényei stb.), zenei rendezvények, különböző előadások színesítik a könyvtár programját. Megtudhattuk azt is, hogy mindezt 7 állandó könyvtáros tartja kézben, 3 közfoglalkoztatott segítségével.

https://drive.google.com/file/d/1mO8vcdtm40YY8tGSIwudA_NjuX5Z_HOL/view

A második előadás során Családi igények és intézményi válaszok címen az Ifjúsági és Gyerekirodalmi Centrum munkáját mutatta be dr. Harmath Artemisz programigazgató. Elmondta, hogy elsősorban a mai magyar irodalmat figyelik, segítik a szerzők / kiadók és az olvasók közötti kapcsolatot előadásokkal, online felületen kisfilmekkel, kritikákkal. Bemutatta honlapjukat, mely segítség lehet a gyermekkönyvtárosoknak is. De nem csak ők segíthetnek nekünk, hanem – mint a gyermekirodalom legfőbb közvetítői – a gyermekkönyvtárosok is segíthetik az ő munkájukat, hiszen egyrészt mi találkozunk a legtöbb könyvet olvasó (az iskolai csoportok látogatása során a nem olvasó) gyerekekkel, ismerjük és alakíthatjuk ízlésvilágukat, látjuk – a pedagógusokkal karöltve dolgozva – hogyan lehet megtanítani a gyerekeket az értő olvasásra, mely könyvek azok, mellyel felkelthetjük érdeklődésüket, formálhatjuk olvasási szokásaikat, irodalmi válogatásukat.

https://drive.google.com/file/d/1aeSzz5vY0d8i2_i5FQEHw6WSDHzHENxM/view

A két tartalmas előadás után rövid szünet következett, majd egy fantasztikus kincskereső – Molynyomozós játék keretében megismertük a könyvtár tereit, „ahol az olvasó terem(t)”. Vidám, most felnőtt „zsivallyal” telt meg a felnőtt kölcsönző, az olvasóterem, a gyerekkönyvtár. Megtudtuk, kik is voltak a Molyok, akik ezt a játékot először kitalálták, majd a gyerekkönyvtárosokkal együtt továbbfejlesztették.

A program legvégén bemutatkozott Bicske. Sajnos nem lehettek itt személyesen, de elküldték a képeket a VándorBagoly díj átvételéről, a könyvtári helyükről, és 3 kedves kisfilmet, melyet a bicskei televízió készített velük. Mindezek segítségével bepillantást nyerhettünk a könyvtár életébe, ahol a gyerekekkel való foglakozás minden könyvtáros szívügye – belőlük lesznek a jövő olvasói, ők fogják elhozni gyerekeiket, unokáikat, hogy belőlük is művelt, értő olvasó felnőtt váljék. Ősszel pedig majd Bicske várja a gyermekkönyvtárosokat.

A Gyermekkönyvtáros Szekció rendezvényével legközelebb Kaposváron találkozhatnak az érdeklődők, ahol a Közkönyvtári Egylettel közösen egész napos, színes programot tervezünk.

Az előadások visszanézhetők:
https://www.facebook.com/justhvk/videos/415821336737683

https://www.facebook.com/justhvk/videos/1019254705693377

Fotók:
https://blog.justhvk.hu/blog/2022-es-fotok/nggallery/2022-es-fotok/mke-gyermekkonyvtaros-szekcio-szakmai-nap-2022-majus-16?fbclid=IwAR1TCcx0hD8DUjQ9aDk2inMUFBFY2jkjBO2DB3o0IsFf0hpHRbY8D4Wp0-A

Könyvtárvilág: https://mke.info.hu/konyvtarvilag/2022/07/ahol-az-olvaso-es-a-gyermekkonyvtaros-teremt-gyermekkonyvtaros-szekcio-szakmai-napja-oroshaza-2022-majus-16/7746/

2. 2021. július MKE 53. vándorgyűlése, Kaposvár
Szekcióülés a Közkönyvtári Egylet és a Könyvtárostanárok Egyesülete közös szervezésében

Innováció a könyvtárakban kicsiknek és nagyoknak a fenntartható fejlődésért

A könyvtárak új innovációs elektronikus szolgáltatási rendszere

Dr. Iszály Ferenc Zalán PhD (adjunktus Nyíregyházi Főiskola) előadásában egy új Webkettes innovációs könyvtári rendszert, az UnInLib –et (University Innovation Library System) ismertette. A rendszer lehetőséget ad a könyvtáraknak arra, hogy, ahogy az előadó fogalmazott „ne  <> a kultúra, a tudomány megőrzésében, közvetítésében legyen aktív, meghatározó szerepük, hanem fokozzák részvételüket a kutatásban, az innovációban, az egyetemi Startup ötletek felkarolásában, megvalósításában”, multifunkcionális közösségi terek biztosításával a Startup vállalkozásoknak. Együttműködésen alapuló partneri viszony kiépítésére van lehetőség ezen szolgáltatás bevezetésével, mellyel a könyvtárak is nyernek, nem „csak” a használók létszámának növekedésben lesz mérhető.

A Könyvtár a kertben, kert a könyvtárban. Erről beszélt Szépvölgyi Katalin a budapesti Platán Könyvtár Ezüsthegyi fiókkönyvtárának vezetője.

2018-ban újabb zöldkönyvtár nyitotta meg kapuit, mely a hagyományos közkönyvtári szolgáltatások mellett számos speciális szolgáltatást is kínál látogatóinak. Az első hallásra könyvtáridegennek tűnő innovációk hamar népszerűvé váltak és azóta is prosperálnak. Az előadás során hallhattuk, láthattuk, hogyan éli mindennapjait egy környezettudatos szemléletű könyvtár. Konkrét példákat tárt elénk, melyekből a könyvtárak tudnak „csemegézni”, saját lehetőségeiket kihasználva megvalósítani. Hallhattunk az öko rendezvényeikről, a minta tankertről, magkönyvtárról vagy a növényadoptáló pontról. Természetesen ez a könyvtárosok alapos felkészültségét is feltételezi, különösen a szaktájékoztatásban. Sok mindennek utána kell járni, kutatni, segítséget kérni szakemberektől, de a végeredmény megéri.

A SmartFreq előadója (szponzori előadás) bemutatta, hogy rendszerük az állományvédelmi igények mellett több könyvtári munkafolyamatot is megkönnyít, meggyorsít. Olvasóbarát szolgáltatásokkal, „24 órás nyitva tartással” segítheti munkánkat.

Ez utána a kaposvári Takáts Gyula Megyei és Városi Könyvtár gyermekkönyvtárosa, Hertelendy Helga mutatta be mindennapi életüket kis olvasóikkal a gyermekkönyvtárban: szó volt a könyvtáruk állományáról, berendezéséről, elhelyezkedésérő. Beszélt a foglalkozásokról (pl. az Élménykönyvtárosról, biblioterápiás foglalkozások), családi programjaikról, és a házi versenyeikről, kiállításaikról. Természetesen képek illusztrálták az előadást. Aki még nem járt a gyerekkönyvtárba, az kedvet kapott a délutáni programon való részvételre is.

A délelőtt zárása Szükség van-e a gyerekkönyvtárosok szemléletváltására? Helyzet- és jövőkép a felmérések tükrében című kerekasztal beszélgetés volt. Résztvevői Dr. Gombos Péter olvasáskutató, akinek a plenáris ülésen elhangzott előadása volt az eszmecsere kiindulópontja, Hollanda Andrea, a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár olvasószolgálatának vezetője, Dienes Éva a FSZEK Sárkányos Gyermekkönyvtárának vezetője, a Gyermekkönyvtáros Szekció vezetőségi tagja. Moderátor Bakó Katalin, az OPKM könyvtárosa, a Gyermekkönyvtáros Szekció tagja volt.

A beszélgetés során elsősorban a 0-3 éves korú gyermekek könyvtárba való beszoktatásának lehetőségeiről volt szó (időhiány miatt). Bár szerencsére a sepsiszentgyörgyi jó példák a kicsiktől a családokig bemutatásra kerültek. Ilyen a Könyvkelengye csomag, melyet az önkormányzat anyagi segítségével valósítank meg már több éve; a 4. osztályosoknak rendezett népmese vetélkedő, az Aranyfonal „projetkt” - családi vetélkedő -, mely a közös olvasásra, beszélgetésekre, történetmesélésre is sarkallja a résztvevőket.

Hallhattunk a Sárkányos Könyvtár Népmese kincstár programsorozatáról, magáról a mesélés, a kortárs irodalomi ajánlók fontosságáról, lehetőségeiről. Gombos Péter kihangsúlyozta, hogy fontos a saját bevezető formula, és az sem baj, ha a könyvtárak ki tudnak alakítani mesélésre egy kedves helyet a területükön.

Többen hozzászóltak, kérdeztek is, így a végére egy igazi informatív beszélgetés alakult ki. Megfogalmazódott, hogy tudatos és átfogó együttműködésre van szükség, hogy egymás munkáját segíteni tudjuk. Sajnos időhiány miatt be kellett fejezni, de a Gyermekkönyvtáros Szekció szakmai rendezvényein mindenképp teret ad majd a folytatásnak.

Délután ellátogattunk a kaposvári megyei könyvtár gyermekkönyvtárába, ahol először Somorjai Noémi SEÁOK Magatartástudományi Intézet informatikus könyvtárosa egy olyan problémáról beszélt, mely elsősorban a serdülőket és szüleiket érintheti. Címe: Hogyan mozdíthatjuk elő könyvtári módszerekkel az olvasók küszöbfélelmének leküzdését? Tabutémáról van szó, az lMBT olvasókról, akiknek az elérhető források hiánya és rejtettsége miatt Információigényük fokozódik, és rövid idő alatt stresszként, betegségként jelentkezhet a szorongás, ahogy előzetesében írta az előadó. Bemutatójában jól hasznosítható példákat, segítő felületeket ismertetett.

A nap végén nyomozhattunk Sherlock Holmesszal. Levezette Biszvurmné Mózs Éva, a Takáts Gyula Megyei Hatókörű és Városi Könyvtár gyermekkönyvtárosa.

Ezt a játékot a könyvtárban dolgozó Balogh Melinda fejlesztette ki, és az Én könyvtáram mintaprogramjai között szerepel. Eredetileg a keresés a könyvtár egész területén zajlik, most az egyszerűség kedvéért a gyermekkönyvtárra korlátozódott, hiszen a helybeli könyvtárosok, akik segítik a vetélkedő csapatokat, most a vándorgyűlés résztvevőit gardírozták. A játékba 4-5 fős csapatok vetélkedtek egymással, ki tudja előbb megtalálni a dokumentumokat, és az utolsóban rejlő találós kérdésre megfejtését lerajzolni. Vidám, jó hangulatú programon vehetett részt a közönség, mely során bebarangolhatta a gyermekkönyvtárat is.

Köszönet az előadóknak, a levezető elnökünknek, Haszonné Kiss Katalinnak, valamint a résztvevőknek, akik megtisztelték figyelmükkel az előadókat, és aktívan részt vettek a beszélgetésekben, játékban.

Könyvtárvilág: https://mke.info.hu/konyvtarvilag/2022/08/innovacio-a-konyvtarakban-kicsiknek-es-nagyoknak-a-fenntarthato-fejlodesert-kozkonyvtari-egylet-gyermekkonyvtaros-szekcio/7843/

3. 2022. október 1. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál,
Könyvtáros-klub

Bakos Klára, a Könyvfesztivál könyvtáros programjának szervezője így írt a délelőttről a Könyvtárvilág 2022. 5. számában (Ötödik blokk)

https://mke.info.hu/konyvtarvilag/2022/11/2022-egyesuletunk-a-27-budapesti-nemzetkozi-konyvfesztivalon/8063/#more-8063 (letöltve 2023.01.17.)

„A két nap slágere, mondhatni csúcsa a szombat délelőtti és ebéd utáni gyerekprogramok voltak. Hahó, miénk a világ! főcímmel a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár gyermekkönyvtáros munkatársai, valamint a Gyermekkönyvtáros Szekció tagjai csodálatos délelőttöt varázsoltak minden látogató, Könyvtáros Klubba betérő számára. Remekül érezték magukat a gyerkőcök, az őket elkísérő felnőttek, mindenki, aki jelen volt a programokon. Magyar és más népek meséi házikóval, kunyhóval, vityillóval; Sztorivarázslók; Silent book – közös történetmesélés képkönyvekkel. A silent könyvek varázsa. Sorolhatnánk a repertoárt. Selyemkendők színes kavalkádja, közös éneklés, közös mozgás. A gyerekek önfeledten hallgatták a meséket, maguk is bekapcsolódtak a mese folyamába. Ritka jókedv uralkodott a teremben. A gyerekek időnként cserélődtek. Egyesek elmentek, mások jöttek a helyükre és mintha mindig jelen lettek volna, úgy kapcsolódtak be a varázslatba. A könyvtárosok pedig meséltek-meséltek, dalra fakasztottak kicsiket és nagyokat. Lazák voltak. Látszott, hogy ez az ő világuk. Közreműködtek a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár könyvtárosai. Ott voltak a párkányi Városi Könyvtár gyermekkönyvtárosai, Dunaújvárosról remek mesével érkezett egy gyermekkönyvtáros kolléga. Varázslat és valóság a FSZEK Sárkányos Gyerekkönyvtárában címmel előadást hallhattak a jelenlévők. Az előadók, Bakó Katalin könyvtáros, gyűjteményi referens (OPKM) és Dienes Éva, a FSZEK központi könyvtár gyerekkönyvtár vezetője bemutatták a mesepedagógia jegyében felépített családi mesedélutánok lényegét, célját. Csak gratulálhattunk a kollégáknak a mesékhez, a fergeteges hangulathoz, amivel szinte megbabonáztak mindenkit. Az MKE színes labdái mind gazdára találtak.  Aki jelen volt, legyen a legkisebb is, megízlelte az olvasás világának szépségét. Ez a rendezvény igazi, tiszta szép programja volt az olvasás megszerettetésének. Igazán élménydús, szép nap volt a Könyvtáros Klub gyereknapja.”

A szekció a következő programmal színesítette a késő délelőttöt, kora délutánt:

Szomszédolás: Az öt ujj meséje – a játékot vezetik Lelóczka Eva, Árendásová Erika, a párkányi Városi Könyvtár gyermekkönyvtárosai

Varázslat és valóság a FSZEK Sárkányos Gyerekkönyvtárában. Népmesekincstár családi mesedélutánok a mesepedagógia jegyében - Előadók: Bakó Katalin könyvtáros, gyűjteményi referens (OPKM), Dienes Éva gyerekkönyvtár vezető

“A szlovák mesekincs testvére a miénknek”: ……………………………. /Závada Pál: Harminchárom Szlovák népmese/ - mesélő Törökné Antal Mária, József Attila Könyvtár Dunaújváros, gyermekkönyvtáros

4. 2022. november 21. Szakmai nap, VándorBagoly díj átadása
MKE Gyermekkönyvtáros Szekció szakmai napja – Bicske

Program: 

  9.30:

Regisztráció

10.00:

Köszöntők – Bálint Istvánné polgármester, Endrédiné Szabó Erika könyvtárigazgató, Szecseiné Pápay Judit szekcióelnök

10.20:

A mi csapatunk - Endrédiné Szabó Erika könyvtárigazgató

10.40:

Matematika - Darts – Könyvtár? – A Darts Matekot bemutatja Bogdán Csaba és a Dienes Éva gyermekkönyvtár vezető, FSZEK központi könyvtára

11.30:

A 2022-es VándorBagoly díj átadása - A laudáció ismertetése, a díjazottak rövid bemutatkozása

12.00:

Ebédszünet, beszélgetés

12.30:

Hétmérföldes óriás társasjáték - Bognár Farkas Gábor (mese) és a könyvtár csapata / a Jancsi és Juliska című papírszínházi mese zenei betétekkel kiegészítve (a jelentkezők létszámától függ)

13.30:

Városnézés meglepetés helyszínnel

Szekciónk életében az ősz mindig a bagolyröptetés évszaka. Szeptember legelején meghirdetjük a VándorBagoly díjunkat, melyre olyan (gyermek)könyvtárak nevezhetnek, akik valamilyen módon kitűnnek a többi közül. Az őszi szakmai napunkon pedig kiderül, hogy a bizottság melyik pályázatot találta legérdekesebbnek.

Az előző évben a bicskei könyvtár kollektívája kapta meg ezt a kitüntető címet. Már nagyon vártuk, hogy ellátogathassunk hozzájuk, hiszen az orosházi bemutatkozásukkor megtapasztalhattuk, hogy milyen összetartó csapat szolgálja az olvasókat – a legkisebbektől a legidősebbekig.

Szeptember végén kijelöltük a napot, majd október végén izgulhattunk, hiszen több településen is bezárták a könyvtárat, vagy részleges nyitva tartással működnek tovább, de a fűtést, világítást még így is korlátozni kell. Szerencsére Bicskét a szakmai napig ez nem érintette.

November 21-én 10 órára megtelt a bicskei Nagy Károly Városi Könyvtár fogadótere, mely most átalakult az előadások színterévé. Több megyéből jöttek el könyvtárosok: érdeklődők, VándorBagoly díjra pályázók, valamint akik már büszkén birtokolhatták e kitüntetést. Már a fogadtatáskor megtapasztalhattuk a helyi kollégák vendégszeretetét: pogácsa, kávé, tea mellett kedves szavakkal üdvözöltek bennünket.

A hivatalos program kezdetén a polgármester asszony, Bálint Istvánné köszöntötte a jelenlévőket. Szavaiból kiderült, hogy nagyra tartja az intézmény dolgozóinak munkáját, nem először, és valószínűleg nem is utoljára látogat el a rendezvényükre, rajta keresztül a város támogatását is – lehetőségeik szerint – megkapja a könyvtár.

A köszöntők után egy kis olvasó versel üdvözölte a jelen lévő könyvtárosokat. Majd Endrédiné Szabó Erika könyvtárigazgató számolt be arról, mit tapasztalt, mit látott a Bagoly az elmúlt egy évben. A 70 éves könyvtár kis kollektívája rengeteg programot szervezett, tartott olvasóinak. A legkisebbeknek babaolvasót, családoknak szöszmötölőt, nyári Cimbora tábort, író-olvasó találkozót, osztályoknak könyvtári játékokat, papírszínházi foglalkozásokat, falon mesét és még sorolhatnám. Természetesen a barátság sál is tovább készül. Valamint ez előtérben fényképsarkot is kialakítottak. Honlapjukon, Facebook oldalukon rengeteg kép, plakát hirdeti, mennyi mindent megtesz ez a kis kollektíva a gyerekekért (is).

A következő előadásblokk a Darts Matekot mutatta be a könyvtárosoknak. Egyrészt magát a programot, másrészt, azt is megtudtuk, hogy bizony egy könyvtárba nem csak jó szépirodalommal és a hozzá kapcsolódó foglalkozásokkal lehet bevonzani az osztályokat, de sokak rém-tantárgyával, a matematikával is. A programot Bogdán Csaba mutatta be, a könyvtári sikeréről Dienes Éva, a FSZEK központi könyvtárának gyermekkönyvtár vezetője számolt be.

Ezt követte a VándorBagoly díj átadása. Az idén több nagyszerű pályázat is beérkezett a bíráló bizottság nagy örömére, hiszen ebből is látszik, hogy a gyermekkönyvtárakban zajlik az élet, rengeteg kreatív könyvtáros dolgozik a gyerekekért, akiknek munkáját érdemes megismerni. A választás az idén a Szentesi Városi Könyvtár gyermekkönyvtárosaira esett. A díjat Pintérné Horváth Anikó gyermekkönyvtárvezető vette át. Vele volt Tánczos Edit, Berkes Anikó, Debreczeni-Kiss Annabella gyermekkönyvtáros, Debreczeni-Kiss Jánosné technikai személyzet. Nélkülük ez nem jöhetett volna létre. Ez a díj a munkájuk, az évek óta futó programjaik elismerése: a Baba-mama klubbal, az Alkotóka kézműves foglalkozásaival és a 20 éve működő Könyvtárhasználati vetélkedővel is a könyvek szeretetét erősítik a városban lakó gyerekekben. Gratulálunk, további jó munkát kívánunk!

Az ebédszünet és a beszélgetés(!) után folytatódott a program. Bizony nehéz helyzetbe kerültek a jelenlévők, hiszen vagy Jancsi és Juliska papírszínházi foglalkozáson vehettek részt, vagy a Hétmérföldes óriás társasjátékben próbálhatták ki tudásukat, melyet Bognár Farkas Gábor mesemondása vezetett be. A csapatok lelkesen oldották meg a feladatokat, és írták meg közös meséjüket. A hazaúton lelkesen számoltunk be egymásnak a tapasztaltakról.

A lelkes magot még várta a város. Megtekintettük a bicskei Batthyány kastélyt, melyben Fővárosi Önkormányzat ingyenesen használja, a Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon működik. Megismerhettük a kastély történetét, kiállításait megtekinthettük, majd a csodálatos napos időben sétáltunk a kastély parkjában.

A következő célpont a könyvtár társintézményének, a művelődési ház kiállításainak megtekintése volt.

A séta után még egy kis pihenő és beszélgetés következett, majd feltöltődve indult mindenki haza.

Köszönjük a bicskei könyvtárosoknak ezt a csodálatos napot! További munkájukhoz sok sikert kívánunk!

A képekért köszönet a bicskei Nagy Károly Városi Könyvtárnak! https://www.facebook.com/nkvkbicske/photos_stream?tab=photos_albums

Rövid ismertetés:

https://www.google.com/search?q=bicske+gyermekk%C3%B6nyvt%C3%A1ros+tv&oq=bicske+gyermekk%C3%B6nyvt%C3%A1ros+tv&aqs=chrome..69i57j33i160l2.6926j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:7ac2150b,vid:itCljKOMamA

A Bagoly fogadtatása: https://www.delmagyar.hu/helyi-kultura/2022/11/bagoly-koltozott-a-konyvtarba-szentesen

Könyvtárvilág: https://mke.info.hu/konyvtarvilag/2022/12/gyermekkonyvtaros-szakmai-nap-bicsken/8077/

            Az MKE Gyermekkönyvtáros Szekció pénzügyi beszámolója 2022. december 31-ig

Egyenlegek:

Bankszámla forgalom:

Nyitó egyenleg 2022. január 01-én: 277.453,-

Záró egyenleg 2022. december 31-én: 299.739,-

Készpénz:

Pénztár egyenlege 2021. december 31-én: 34.210,-

Pénztár egyenlege 2022. december 31-én: 4.685,-

Részletezés:

Bevételek:

Szervezeti regisztrációs díj, kártyadíj és MKE tagdíjak: 93.000,-

Kamatjóváírás: 1,-

Honlap tárhely díjának részbeni visszatérítése: 4.885,-

Összesen: 97.886,-

 

Kiadások:

Banki költségek (havidíj, pénzforgalmi jutalék, forgalmi különdíj): 3.268,-

Irodaszer, fogyóeszköz,: 27.030,-

Postadíj: 2.495,-                                                                       

Honlap kezelés díja (Central Mediacsoport, Webkomfort Kft.): 25.654,-

MKE regisztrációs díjak és kártyadíjak átutalása (MKE részére): 30.500,-

Útiköltség térítés: 16.178,-

Összesen: 105.125,-

Nyíregyháza, 2023. február 15.                                                                                          

Tóthné Szomolya Ágnes sk.

2022-ben tagdíjat fizető tagjaink:

Bakó Katalin

Balázs Ildikó

Bozzai Judit

Budavári Klára

Dienes Éva

Haszonné Kiss Katalin

Kalincsákné Molnár Zsuzsa

Karakasné Kőszegi Katalin

Kmetykó Andrásné

Kucska Zsuzsa

Kulcsár Marianna

Mátray Klementina

Miklós Katalin

Munkácsiné Szabó Katalin

Nagy Judit

Prinyi Tünde

Dr. Szecsei Istvánné

Tatainé Berta Zsuzsanna

Tengerics Éva

Tóthné Szomolya Ágnes

Törökné Antal Mária

Vári Ildikó

Verseginé Újhelyi Petra

Ez az oldal a SPEEDPAGE weboldal készítővel készült