Gyermekkönyvtáros Szekció és Közkönyvtári Egylet szekcióülés
Időpont: 2024. július 19. péntek 9.00-16.30
Helyszín: Somogyi-könyvtár, 1. emelet közösségi tér (Szeged, Dóm tér 1-4.)
Levezető elnök: Haszonné Kiss Katalin, a Közkönyvtári Egylet elnöke
Mi és MI – a Könyvtárban rejlő lehetőségek
9.00
Köszöntő, programismertető
Haszonné Kiss Katalin elnök (Közkönyvtári Egylet)
9.05
Szöveg nélküli képkönyvön alapuló mentálhigiénés program könyvtárosok számára
Goda Beatrix könyvtáros (OPKM)
Változó és rohamosan fejlődő világunkban saját magunk és lelki egészségünk megőrzése és fejlesztése központi kérdéssé kell, hogy váljon. A könyvtáros a személyiségével is dolgozik, folyamatosan más emberekkel, felnőttekkel, gyermekekkel, hátrányos helyzetűekkel, idősekkel, speciális élethelyzetben lévőkkel (munkanélküliek, kismamák) vannak kapcsolatban. Előadásunkban arra mutatunk be egy példát, hogy hogyan kapcsolható össze a könyvtárosok mentálhigiénés fejlesztése a szöveg nélküli képkönyvekkel. Hogyan valósítható meg, egy a fejlesztő biblioterápia eszköztárát is felhasználó, mentálhigiénés célú foglalkozás képkönyv segítségével felnőttek számára.
9.35
Az MI ezer arca: a mindentudó orákulumtól a monotonitás-tűrő gépig – félreértések és az igazság
Gulyás László docens (ELTE Mesterséges Intelligencia Tanszék)
A mesterséges intelligencia (MI) napjainkban közkeletű témája mind a híradásoknak, mind a hétköznapi beszélgetéseknek. Nem könnyű azonban eligazodni az egymást gyorsan követő fejleményekben. Ezt nem segíti sem a technológia sokféle asszociációnak teret adó elnevezése, sem az, hogy valójában nagyon sokféle megoldást és alkalmazást takar. Az előadásban arra teszünk kísérletet, hogy laikusok számára is érthetően összefoglaljuk a mai MI megoldások alapjait és alkalmazási irányait. Egyúttal röviden bemutatunk egy olyan kezdeményezést, amelynek célja az, hogy segítséget nyújtson az MI lehetőségeinek mindennapi kiaknázásában.
10.20
Információkeresés az MI korában – könyvtárban és kívül
Winkler Bea könyvtárigazgató (Állatorvostudományi Egyetem Hutÿra Ferenc Könyvtár, Levéltár és Múzeum), tanársegéd (ELTE Bölcsészettudományi Kar Könyvtár- és Információtudományi Intézet)
A könyvtári tájékoztatás megbízható és pontos információinak az elmúlt évtizedekben meg kellett küzdeniük az információs piac új szereplőivel. Napjainkban egymás mellett léteznek a nagy keresők, a könyvtári adatbázisok, a szakadatbázisok, a chatbotok, a chatbottal kombinált keresők/adatbázisok és más szolgáltatók, akik mind információkat kínálnak. Az előadás keretében élőben röviden bemutatásra kerül néhány MI-vel támogatott információkeresési helyzet és ezzel lehetőséget teremtünk a témakörhöz kapcsolódó közös gondolkodásra. A társadalom és a könyvtáros szakma számára egyaránt fontos, hogy a könyvtárosok részt tudjanak venni az MI alkalmazásával kapcsolatos, akár a mindennapi információszerzéshez kapcsolódó beszélgetésekben. A kritikus gondolkodás elsajátítása, az információs (vagy akár MI) műveltség fejlesztése és az egyre növekvő digitális szakadék csökkentése csak így valósítható meg.
11.00
MI-t the expert
MI EDIH Magyarország program képviselője
Az előadásokat követően a résztvevők megismerkedhetnek a hazai MI alkalmazásokkal valamint részt vehetnek MI-t the expert –találkozás a mesterséges intelligencia szakértőivel MI EDIH támogatásával programon. Ennek keretében inspirációt szerezhetnek a mesterséges intelligencia gyakorlati alkalmazásáról, kérdéseket tehetnek fel a témában és segítséget kérhetnek problémáik megoldásában. Lehetőség lesz egyéni konzultációs időpontokról való egyeztetésre is.
11.45
Pult nélkül, a polcok között – Önkiszolgáló kölcsönzés mobillal
Fülöp Endre Monguz kft. (Qulto) műszaki kiállító partnerünk szakmai bemutató előadása
Új innovatív fejlesztésünknek köszönhetően a könyvtárlátogató olvasók teljesen önállóan, csupán saját telefonjukat használva, ott helyben a polcok között ki tudják kölcsönözni a könyvet, amelyet épp leemeltek a polcról. Rövid szakmai előadásunkban bemutatjuk, hogyan működik ez az új funkció, milyen feltételei vannak a bevezetésének, és milyen segítséget jelent az olvasóknak és a könyvtár munkatársainak.
Gyermekkönyvtáros Szekció és Közkönyvtári Egylet szekcióülés
Időpont: július 19. péntek 13.30-16.30
Helyszín: Somogyi-könyvtár, Gyermekkönyvtár/Digitális labor (Szeged, Dóm tér 1-4.)
Levezető elnök: Szecsei Istvánné elnök, Gyermekkönyvtáros Szekció
13.30-14.30
„Jól lenni, pont ott lenni!” akkor és most – hatvanon túl is játékosan
Helyszín: Somogyi-könyvtár, Gyermekkönyvtár
Játékmester: Nagy Zsuzsanna (gyermekkönyvtáros)
„Jól lenni, pont ott lenni!” akkor és most – hatvanon túl is játékosan – 1964. július 22-én, 60 évvel ezelőtt szép csendesen megnyílt a Somogyi-könyvtár Gyermekkönyvtára.
Ismerkedjetek meg könyvtárunkkal úgy, ahogyan mi csináljuk már évtizedek óta – játékosan!
Bolygóközi kalandozások – Mélyítsd el a tudásod, használd az INDI robotot!
Helyszín: Somogyi-könyvtár, Digitális labor
Játékmesterek: Korom Katalin, Benkéné Sándor Barbara (gyermekkönyvtárosok)
A foglalkozáson a résztvevők bolygóközi küldetésekre indulnak a könyvtár digitális eszközeivel, miközben a világűrről szóló könyvek segítségével helyreállítják a világ rendjét.
Játssz és kalandozz velünk a Naprendszerben! Robotika-foglalkozás és digitális eszközbemutató a Digitális laborban.
Időtartam: foglalkozás 45-60 perc, utána digitális eszközbemutató igény szerint.
15.30-16.30
Merülj el a Mesék Birodalmában!
Bemutatkozik a Varázskuckó csapata. Sárkánykaland – csapatjáték kicsiknek és nagyoknak.
Képek a Galériában