Ajánlás

Tisztelt Kollégák!

A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár kiemelt tagintézmény (felnőttképzési nyilvántartási szám: Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ B/2022/000258) meghirdeti 60 órás engedélyezett továbbképzési programját Gyermekkönyvtári ismeretek újratöltve I. Elméleti és módszertani alapok (IV/1709-3/2023/KONYVLEV) címmel.

A tanfolyam időpontja: 2024. november 4., 5., 6., 7., 18., 19., 20., 21.

Jelentkezési határidő: 2024. október 21.

Részvételi díj: 60 000 Ft.

A tanfolyam időtartama: 60 óra, 2 x 4 nap.

A tanfolyam helyszíne: MNMKK OSZK Könyvtári Intézet (1014 Budapest, Szent György tér 4–5–6.) 540. oktatóterem.

A tanfolyam oktatói: Bakó Katalin, Csörgei Andrea, Dienes Éva, Dömsödy Andrea, Gombos Péter, Németh Szilvia, Szecsey Istvánné Pápay Judit

Kérjük, a tanfolyam leírásánál található „Jelentkezési lap” feliratú linkre kattintva töltsék ki a jelentkezési űrlapot, ezután e-mailben kapják meg azt a letölthető PDF-formátumú jelentkezési lapot, amely a már előzőleg kitöltött adatokat tartalmazza. Kérjük, hogy ezt kinyomtatva, aláírva – a vonatkozó mellékletekkel együtt – postai úton juttassák el az MNMKK OSZK Könyvtári Intézet Könyvtári Szak- és Továbbképzési Osztály postacímére (1276 Budapest, Pf. 1205).

További információ:  Szőnyegi Zsanett; tel.: +36 1 224-3790; e-mail: szonyegi.zsanett@oszk.hu

Elérkezett a VándorBagoly díjunk jelölésének ideje.

2012-ben a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Gyermekkönyvtáros Szekciójának vezetősége megalapította a VándorBagoly díjat.

A szobor elvándorolt hozzánk Bulgáriából, és hozta magával azt a nemzetközi üzenetet, hogy mennyire fontos az olvasás, a könyv szeretete, és mekkora a felelősségünk a jövő generációjával szemben. Ezután minden évben tovább „repül” egy gyermekkönyvtárba, oda, ahol ezt az üzenetet a legszínvonalasabban, legkreatívabban adják tovább a gyermekeknek.

A VándorBagoly díj átadása minden évben a Gyermekkönyvtáros Szekció őszi szakmai napján kerül átadásra. Jár hozzá egy TITKOK LÁDÁJA is, melybe a gyermekolvasók rejthetik titkos üzeneteiket.

A díj átadásának várható ideje 2024. november 13. Helyszín: Szentendre, Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár

A jelölés határideje: 2024. október 27.

A VándorBagoly díj jelölésének feltételei:

  1. bárki jelölhet, aki MKE-tagsággal rendelkezik;
  2. a jelölés mellé várjuk a könyvtár munkájának rövid bemutatását;
  3. a jelöléseket a vandorbagolydij@gmail.com címre várjuk.
  4. a jelölésekről háromtagú bizottság dönt.

MKE Gyermekkönyvtáros Szekció vezetősége

Szeretettel várunk mindenkit a Gyermekkönyvtáros Szekció és a Közkönyvtári Egylet pénteki,  egész napos szekcióülésére 

2024. július 19-én a Somogyi Könyvtárba. (Szeged, Dóm tér 1-4.)

Programunk:

9.00

Köszöntő, programismertető /Haszonné Kiss Katalin, a Közkönyvtári Egylet elnöke

9.05

Szöveg nélküli képkönyvön alapuló mentálhigiénés program könyvtárosok számára

Goda Beatrix könyvtáros, OPKM

Változó és rohamosan fejlődő világunkban saját magunk és lelki egészségünk megőrzése és fejlesztése központi kérdéssé kell, hogy váljon. A könyvtáros a személyiségével is dolgozik, folyamatosan más emberekkel, felnőttekkel, gyermekekkel, hátrányos helyzetűekkel, idősekkel, speciális élethelyzetben lévőkkel (munkanélküliek, kismamák) vannak kapcsolatban. Előadásunkban arra mutatunk be egy példát, hogy hogyan kapcsolható össze a könyvtárosok mentálhigiénés fejlesztése a szöveg nélküli képkönyvekkel. Hogyan valósítható meg, egy a fejlesztő biblioterápia eszköztárát is felhasználó, mentálhigiénés célú foglalkozás képkönyv segítségével felnőttek számára.

9.35

Az MI ezer arca: a mindentudó orákulumtól a monotonitás-tűrő gépig – félreértések és az igazság

Gulyás László, docens, ELTE Mesterséges Intelligencia Tanszék

A mesterséges intelligencia (MI) napjainkban közkeletű témája mind a híradásoknak, mind a hétköznapi beszélgetéseknek. Nem könnyű azonban eligazodni az egymást gyorsan követő fejleményekben. Ezt nem segíti sem a technológia sokféle asszociációnak teret adó elnevezése, sem az, hogy valójában nagyon sokféle megoldást és alkalmazást takar. Az előadásban arra teszünk kísérletet, hogy laikusok számára is érthetően összefoglaljuk a mai MI megoldások alapjait és alkalmazási irányait. Egyúttal röviden bemutatunk egy olyan kezdeményezést, amelynek célja az, hogy segítséget nyújtson az MI lehetőségeinek mindennapi kiaknázásában.

10.20

Információkeresés az MI korában – könyvtárban és kívül

Winkler Bea könyvtárigazgató, Állatorvostudományi Egyetem Hutÿra Ferenc Könyvtár, Levéltár és Múzeum tanársegéd, ELTE Bölcsészettudományi Kar Könyvtár- és Információtudományi Intézet

A könyvtári tájékoztatás megbízható és pontos információinak az elmúlt évtizedekben meg kellett küzdeniük az információs piac új szereplőivel. Napjainkban egymás mellett léteznek a nagy keresők, a könyvtári adatbázisok, a szakadatbázisok, a chatbotok, a chatbottal kombinált keresők/adatbázisok és más szolgáltatók, akik mind információkat kínálnak. Az előadás keretében élőben röviden bemutatásra kerül néhány MI-vel támogatott információkeresési helyzet és ezzel lehetőséget teremtünk a témakörhöz kapcsolódó közös gondolkodásra. A társadalom és a könyvtáros szakma számára egyaránt fontos, hogy a könyvtárosok részt tudjanak venni az MI alkalmazásával kapcsolatos, akár a mindennapi információszerzéshez kapcsolódó beszélgetésekben. A kritikus gondolkodás elsajátítása, az információs (vagy akár MI) műveltség fejlesztése és az egyre növekvő digitális szakadék csökkentése csak így valósítható meg.

11.00

MI-t the expert

MI EDIH Magyarország program képviselője

Az előadásokat követően a résztvevők megismerkedhetnek a hazai MI alkalmazásokkal valamint részt vehetnek MI-t the expert –találkozás a mesterséges intelligencia szakértőivel MI EDIH támogatásával programon. Ennek keretében inspirációt szerezhetnek a mesterséges intelligencia gyakorlati alkalmazásáról, kérdéseket tehetnek fel a témában és segítséget kérhetnek problémáik megoldásában.  Lehetőség lesz egyéni konzultációs időpontokról való egyeztetésre is.

11.45

Pult nélkül, a polcok között – Önkiszolgáló kölcsönzés mobillal

Fülöp Endre Monguz kft. (Qulto) műszaki kiállító partnerünk szakmai bemutató előadása

13.30-16.30 óra

Helyszín: Somogyi-könyvtár, Gyermekkönyvtár (Szeged, Dóm tér 1-4.)

Levezető elnök: Szecsei Istvánné elnök, Gyermekkönyvtáros Szekció

13.30-14.30

„Jól lenni, pont ott lenni!” akkor és most – hatvanon túl is játékosan

Játékmester: Nagy Zsuzsanna (gyermekkönyvtáros)

„Jól lenni, pont ott lenni!” akkor és most – hatvanon túl is játékosan – 1964. július 22-én, 60 évvel ezelőtt szép csendesen megnyílt a Somogyi-könyvtár Gyermekkönyvtára.

Ismerkedjetek meg könyvtárunkkal úgy, ahogyan mi csináljuk már évtizedek óta – játékosan!

14.30-15.30

Bolygóközi kalandozások – Mélyítsd el a tudásod, használd az INDI robotot!

Játékmesterek: Korom Katalin, Benkéné Sándor Barbara (gyermekkönyvtárosok)

A foglalkozáson a résztvevők bolygóközi küldetésekre indulnak a könyvtár digitális eszközeivel, miközben a világűrről szóló könyvek segítségével helyreállítják a világ rendjét.

Játssz és kalandozz velünk a Naprendszerben! Robotika-foglalkozás és digitális eszközbemutató a Gyermekkönyvtárban.

Időtartam: foglalkozás 45-60 perc, utána digitális eszközbemutató igény szerint.

15.30-16.30

Merülj el a Mesék Birodalmában!

Bemutatkozik a Varázskuckó csapata. Sárkánykaland – csapatjáték kicsiknek és nagyoknak.

 

MKE Gyermekkönyvtáros Szekció szakmai napja a gyomaendrődi Határ Győző Városi Könyvtárban

Helyszín: Határ Győző Városi Könyvtár, Gyomaendrőd

Időpont: 2024. május 28.

A beszámolót készítette: Budavári Klára

A történet még 2023.novemberében indult, ekkor vette át Dinyáné Bánfi Ibolya, a gyomaendrődi Határ Győző Városi Könyvtár intézményvezetője Szekciónk VándorBagoly Elismerő oklevelét. Akkor meghívást kaptunk, hogy látogassuk meg őket, ismerkedjünk meg közelebbről is munkájukkal.

Ez a találkozás meg is valósult egy szakmai nap keretében. Aminek nagyon örültünk, hogy elsőként Toldi Balázs, Gyomaendrőd polgármestere köszöntött minket, elismerőleg beszélt a könyvtár munkájáról, elhivatott vezetőjéről, kollégáiról.

A hivatalos köszöntők után várakozással teli izgalommal ismerkedtünk meg könyvtáruk történetével, sokrétű munkájukkal, rengeteg ötletet hoztunk haza.  Különösen nagy jelentőségű tevékenysége a könyvtárnak a helytörténeti anyagok feldolgozása, közzététele. Ebben segíti a látogatót a Települési Értéktárat bemutató terminál, a bekerült értékeket és Gyomaendrőd természeti szépségeit népszerűsítő saját szerkesztésű játékok.  Létrehozták és működtetik a Gyomaendrődi Digitális Archívumot. https://opac3.hgy-museum.monguz.hu/online-collection/-/results/init

A fenséges ebéd után Kner Piroska szakácskönyvének receptúrája alapján készült diós süteményt kóstolhattunk.

Kis városnézés után megpihentünk a város híres szülöttének, Kállai Ferenc szobránál, aki színész, rendező, főiskolai és egyetemi tanár, egy időben országgyűlési képviselő volt.

Gyomaendrőd máig nagy tiszteletben tartja a Kner nyomdászcsaládot, így ellátogattunk a Kner Nyomdaipari Múzeumba, ahol nagytudású nyomdász tárlatvezetőnk mutatta be a nyomdagépeket, mesélt ennek a zseniális családnak a történetéről.

A 2022-es Kner emlékév tiszteletére Dinyáné Bánfi Ibolya ötlete, inspirációja alapján pedig elkészült a Nagy Könyv, méltó emléket állítva a Kner családnak. További lelkes, fáradhatatlan munkát kívánunk ennek a remek kollektívának, még remekebb vezetőjükkel az élen. Köszönjük a szíves vendéglátást!

Képek a Galériában

 

2024. 03.21.

MKE Gyermekkönyvtáros Szekció szakmai napja

Kedves tagtársak, gyermekkönyvtárosok!

Szeretettel hívunk Szekciónk soron következő szakmai napjára, mely egyben ezévi taggyűlésünk is lesz.
Helyszíne: FSZEK Terézvárosi Gyermekkönyvtára (1061. Bp. Liszt Ferenc tér 6.)

Képek a Galériában.

 

Ez az oldal a SPEEDPAGE weboldal készítővel készült