MKE 56. Vándorgyűlés, Debrecen
Gyermekkönyvtáros Szekció és Közkönyvtári Egylet
Időpont: 2025. július 11. péntek 13.30-16.30
Helyszín: Bölcsészettudományi Könyvtár, Olvasóterem
Levezető elnök: Haszonné Kiss Katalin (Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár régióigazgatója)
Téma: Óvodás kortól a fiatal felnőttekig – Könyvtárhasználóból könyvtáros?
13.30 |
Köszöntő
|
13.35 |
A kulturális terek használata a kor meghatározó szempontjai szerint Az előadás a közösségi terek kultúrában betöltött szerepét mutatja be. Ezek a helyek lehetőséget adnak az embereknek arra, hogy találkozzanak, együttműködjenek, és bekapcsolódjanak a helyi kulturális életbe – így nem csupán fizikai, hanem szimbolikus és társadalmi térként is működnek. Napjainkban egyre hangsúlyosabbá váló közösségi kapcsolódások egyre aktívabban néznek szembe a valódi/tartós terek hiányával. Számos helyet e közösségi létre fókuszálva alakítanak ki, ahol az emberek tanulnak, alkotnak, kapcsolatokat építenek, mit több közösen formálják környezetüket. Különösen fontos szerepük van a kulturális sokszínűség megtartásában és az aktív, tudatos állampolgári szerepvállalás előmozdításában, melynek szerves része a könyvtár intézménye is. |
14.05 |
Könyvtárossá váló óvodások Az előadás során bemutatásra kerül, hogyan kezdődött 2021 telén, szakértői drámajátékkal az ovikönyvtár kialakítása. A folyamatot fotókkal, mini videókkal hozzuk közelebb az érdeklődők számára. Megismertetjük, hogyan vált hagyományokra épülve, működő jó gyakorlattá az óvoda életében. |
14.35 |
A Sashalmi-modell Muntyán Barbara, gyermekkönyvtáros, biblioterapeuta (Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Sashalmi Könyvtára) A FSZEK Sashalmi Könyvtár egy vidéki könyvtár a fővárosban. Az előadás a Sashalmi Modell elemeit mutatja be. Minden korosztály (0-99 évesig) életkorának, társadalmi hátterének, generációs sajátosságának megfelelő – a könyvkölcsönzésen túlmutató – lehetőségeket, programokat biztosítunk. |
15.05 |
A szakmai gyakorlatok hatása könyvtáros pályára Dr. Senkei-Kis Zoltán, egyetemi adjunktus (ELTE BTK Könyvtár és Információtudományi Intézet) A szakmai gyakorlatok kulcsfontosságúak a könyvtáros pályára való felkészülésben. Nemcsak szakmai tudást adnak, hanem segítenek fejleszteni a szükséges készségeket, és hozzájárulnak a karrierépítéshez. A gyakorlatok során szerzett tapasztalatok alapvetően meghatározhatják a pályán való elhelyezkedést, és lehetőséget adnak arra, hogy a hallgatók valódi munkakörnyezetben próbálják ki magukat. A szakmai gyakorlatok lehetőséget biztosítanak arra, hogy a hallgatók kapcsolatokat építsenek ki a könyvtárszakma különböző szereplőivel. Ezek a kapcsolatok később a karrierépítés szempontjából nagyon fontosak lehetnek. |
16.05 |
Vélemények megvitatása |
MKE Gyermekkönyvtáros Szekció taggyűlése és tavaszi szakmai napja
Helyszín:
FSZEK Terézvárosi Gyermekkönyvtára (1061. Bp. Liszt Ferenc tér 6.)
Időpont:2025.03.20.
Beszámolót készítette: Budavári Klára
Nagy izgalommal indultunk rendes évi taggyűlésünk felé, de sikerült kimaxolnunk a megfelelő határozatképes létszámot. Üde színfolt volt, hogy mennyi helyről jöttek el tagjaink. A teljesség igénye nélkül: Miskolc, Szeged, Székesfehérvár, Törökszentmiklós, Szolnok, Szentendre, Aszód, Siófok, Baja, Tök, Érd és persze Budapest FSZEK-es könyvtáraiból érkeztek a gyermekkönyvtárosok.
A szokásos szakmai, gazdasági beszámoló elfogadása után az Ellenőrző Bizottság is rendben találta munkánkat. A 2025-es munkánkkal kapcsolatos tervek ismertetése után megállapítottuk, hogy szokásosan tevékeny év elé nézünk.
Taggyűlésünk után következett nagyon várt szakmai napunk.
Kovács Zsanett (Móra Könyvkiadó Zrt. marketing- és PR szakembere) tájékoztatott a Kiadó vándorkiállításairól. (Janikovszky Éva, Fekete István, Molnár Ferenc: Pál utcai fiúk, Marék Veronika) A könyvtárak örömmel veszik ezt a lehetőséget, és folyamatosan vendégeskednek a kiállítások náluk a gyermekek, gyermekcsoportok és persze a felnőtt olvasók örömére.
Eőry Brigitta (Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár, Szentendre) gyermekkönyvtárosa Zöldkönyvtári projektjükről beszélt. Legutóbb, mikor náluk jártunk - tavaly, őszi szakmai napunkon - már részleteket láthattunk a szentendrei tanösvényük állomásaiból. Most már a megvalósult projekt kialakításáról hallhattunk, az ötlettől a táblák telepítéséig, tervezett programjaikról az ösvénnyel kapcsolatban.
Meglepetésként lehetőség volt a közelben lévő Móra Mintabolt megtekintésére, a szerencsések találkozhattak kis vakonddal is.
Eredményes, kellemes hangulatú napot zártunk. A beszélgetések ideje mindig nagyon fontos, mikor ennyi helyről érkező könyvtáros megoszthatja egymással ötleteit, problémáit, örömeit.
Köszönjük a szíves vendéglátást Szenáky Zsuzsanna könyvtárvezetőnek, köszönjük érdeklődéseteket munkánk iránt. Örömmel írjuk, hogy taglétszámunk megkétszereződött, és bízunk benne, hogy ez a folyamat nem állt/áll meg.